Jak samodzielnie ustalić czy cena odpowiada wartości rynkowej?

Wartość rynkowa jest określana na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku przy uwzględnieniu stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

źródło: Fotolia

źródło: Fotolia

Mając na uwadze fakt, iż urząd skarbowy w pierwszej kolejności dokonuje porównania cen transakcji dokonywanych na danym terenie w danym okresie w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku podstawową formą sprawdzenia wartości rynkowej jest porównanie ceny za 1m2 na podstawie ogłoszeń publikowanych w prasie i Internecie.

Interesującym źródłem informacji mogą być także wartości wskazywane w przetargach organizowanych przez urzędy gminne.

W przypadku, gdy stan nieruchomości powoduje obniżenie jej wartości należy zadbać o odpowiednie udokumentowanie stanu faktycznego np. poprzez zrobienie zdjęć oraz spisanie zgodnego oświadczenia stron umowy o stanie technicznym nieruchomości.

Jeżeli jednak żaden z powyższych sposobów nie może być zastosowany lub w naszej opinii może być niewystarczający pozostaje zamówić sporządzenie operatu szacunkowego przez uprawnionego specjalistę (biegłego). Jest to największy atut podatnika w kontaktach z urzędami skarbowymi (dowód najtrudniejszy do obalenia), ale i tak nie daje 100% pewności uwzględnienia go przez organy podatkowe, które mogą z urzędu powołać biegłego w celu sporządzenia opinii.

Opublikowany w dniu przez Redakcja Możliwość komentowania Jak samodzielnie ustalić czy cena odpowiada wartości rynkowej? została wyłączona